Månadsmöte februari, många hästar och bildbehandlingsprogram

När den nyfallna snön gjorde att det äntligen kändes som vinter hade klubben åter ett välbesökt möte i samlingslokalen i Bosvedjan. Ordförande Lars hälsade välkommen och lämnade ordet till Elin som gav lite information om kommande distriktstävling i foto.

Distriktstävling 25 april
Difo, som vi kallar det, är en årligen återkommande tävling för fotoklubbarna i det mellannorrländska distriktet av Riksförbundet Svenska Fotografi, RSF. I år är det vår klubb i Sundsvall som står som värd för tävlingen. Evenemanget äger rum lördag 25 april i Vännernas förenings lokal på Nybrogatan 30 i Sundsvall, nedanför Folkets hus.
Man tävlar i tre klasser: monokrom påsikt, färg påsikt och digital bild. Deltagaravgiften är 50: – kronor och för det får man delta med max tre bilder i tre klasser. Passa på att lämna in bilder! Mer information kommer via mejl. Tre domare som ska bedöma inlämnade bilder är klara. Det kommer att behövas insatser från klubbens medlemmar med litet av varje. Styrelsen meddelar vad när den har sett över behoven. Det är trevligt om så många som möjligt kommer lördag 25!

Medlemsporträttet
Nu var det Åsa Granlöfs tur att berätta om sig själv och om sitt fotograferande. Hon började med att visa en bild av en mycket ung Åsa, kanske fyra år. Sen kom en bild på Åsa i prickig klänning, tillsammans med en syster i precis likadan prickig klänning. På alla julkort de där åren hade hon och systern likadana kläder, sa Åsa.

Därefter kom en rad bilder av Åsa till häst eller tillsammans med hästar, avbrutet av någon enstaka bild där hon målade, en föraning om hennes nuvarande karriär som VVS-konstruk-tör, förklarade hon. Så kom mera hästar. Och en älg. Den var inte lika lätt att gosa med som hästarna. År 2008 tvingades Åsa sluta rida då hennes axlar inte höll längre. Då skaffade hon en riktig kamera. Ganska direkt for hon till släkten i USA och fotade ett bröllop. Med varierat resultat, åtminstone när det gällde inomhusbilderna, sa hon.

Åsa bor på Alnö, nära fågelreservatet Stornäset, så det blir en del fågelbilder. En stor uggla poserade snällt, men Åsa var inte säker på att den var frisk eftersom hon är van att djur rör sig alldeles för snabbt framför hennes kamera. Eller också gör de som ett gäng svanar, stoppar huvudet i vattnet, alla samtidigt, och visar rumpan. Nån ornitolog är inte Åsa, men hon lär sig. Stolt visade hon bilder av en roskarl och en tordyvel. Fast egentligen var det ingen skalbagge utan en tordmule, en märkligt knubbig fågel med korta vingar.

Åsa fotar allt hon ser på sina promenader, grannarnas hund, katt, grisar och får. Och en leopardunge, fast den fångade hon i Kolmårdens djurpark. Rådjuren knackar också uppfordrande på fönsterrutan hos Åsa när de tycker att det är dags för mat. Men som sagt, djur rör på sig. Blommor och landskap står stilla. Vissna blommor är favoritmotiv. Månen är också fin. Och soluppgångar, fast bara i november, december och januari när de sker vid lämpligt klockslag. Norrsken, skotrar, dans, gamla bilar och människor är andra bra motiv. Tina och Christer har fått Åsa att fota professionella modeller också. Men till sist under presentationen kom ändå hästarna tillbaka! I hagen med dem kan Åsa sitta i timmar och fotografera och bara njuta.

Månadsbilder
Som vanligt fick vi se en intressant bukett av bilder med blandade motiv. Björns bild var en uppochnedvänd spegelbild av det nyrenoverade Bengt Lindströms Y i Indalsälvens delta. Britt hade hittat en stor, blank sten under Högakustenbron. Josefine hade lyckats fånga sin bångstyriga katt på bild. Som sagt, djur rör på sig. Hur Gunnar hade burit sig åt är inte lätt att veta, han hade fotat en kanin inkrupen i ett kraftigt rör. Kanske satt den fast, helt enkelt. ”Kaninrör” sa Gunnar. Lennarts bild visade ett järnkors vid Lögdö begravningsplats. Järnet hade värmts av solen och tinat marken runt omkring i form av ett hjärta.

Patrik hade fotat ismonster i soluppgången på Alnö. Lars bild var tagen med utsikt från naturreservatet på Skatön, utanför Söderhamn. Annica hade fångat gråvädret över den vattentäckta isen vid kanalen i Bergeforsen. Sara hade tagit en fin bild av Sundsvallsbron by night. Håkan hade också varit ute nattetid, han hade fotat nyårsaftonens maffiga fyrverkeri från sundsvalls¬brons norra brofäste.

Irina har varit i Moskva och visade bilder av Kreml vid Röda torget och av de förgyllda kupolerna vid Vasilijkatedralen, där det faktiskt ryms tio olika kyrkor, en under varje kupol! Christer visade slutligen en bild med en historia som berörde; bilden av hans mor som DNA-topsar sig för att få veta vem som var hennes far. Att tolka svaren är inte lätt, det visade sig vara någon av sju tusen släktingar i Norge, Sverige eller USA.

Alternativa bildbehandlingsprogram
Lars hade ett ordentligt teknikpass med mötesdeltagarna. Han gjorde en genomgång av olika bildbehandlings- och redigeringsprogram för såväl stationär dator/laptop som mobila enheter som surfplatta/ipad/mobil. Genomgången innefattade både program för stillbildsfoto och rörlig bild. Generellt kan man säga att redigeringsprogram för mobila enheter är billigare än programmen för dator.

Beroende av vilket operativsystem man använder (Windows/Mac eller Linux) finns det olika alternativ. Det finns de dyra Adobe Photoshop och Adobe Lightroom, men också Darktable (gratis), Corel Aftershot Pro 3 (cirka 450: -), Luminar 4 (cirka 890: -), GIMP (gratis) och Corel Paintshop Pro (cirka 690: -). Vilket man väljer beror främst på vilka behov man har; vill man snabbt kunna hantera stora mängder bilder eller är verktygen för redigering och förbättring det viktigaste?

För videoredigering på de tre operativsystemen finns dyra Adobe Premiere Pro och Apple Final Cut Pro, Apple iMovie (gratis), Windows Movie Maker (gratis), FilMora Video Editor (gratis) och Adobe Premiere Elements (999: -).
För redigering på mobila enheter finns Photoshop Express, Lightroom Mobile, Darkroom och Snapseed för foto och Apple iMovie, LumaFusion, Adobe Premiere Rush, ActionEditor och Powedirector för video.

Det kom också tips på programmen pixlr och Fast store. Lars uppmanade alla att ta hem och prova program som inte är så dyra. Han uppmanade också alla att ha ordentliga backuper och visade olika tekniska lösningar för att underlätta detta. Det varnades vidare för att fylla minneskort alltför fulla, att använda alltför gamla eller köpa alltför billiga minneskort. Man bör också formatera om sina minneskort ibland.

Slutligen…
… berättade Ulf att hans bilder nu hänger i Kulturmagasinet. På klubbenshemsida finns en kalender där man bland annat kan se vad som händer där. Christer berättade också att det är vernissage för hans och Ann-Maries utställning 50×50 på söndag 9 februari klockan 13-15 i Söråkers Folkets hus. Utställningen pågår till 21 februari.
Marsmötet

Nästa månadsmöte blir måndag 2 mars. Välkomna då!

Vid pennan/Christina

Share

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *